Одна з перших жінок-археологів України, музейниця Валерія Євгенівна Козловська народилася 20 червня 1889 р. в селі Бурімка на Чернігівщині. Закінчила історико-філологічний факультет Вищих жіночих курсів і ще студенткою почала цікавитися археологією та опановувати музейну справу. В 1909 р. вона взяла участь у археологічній експедиції, що проводила дослідження стародавнього Білгорода. Там В. Козловська познайомилася з Вікентієм Хвойкою. Відтоді розпочалася її співпраця з відомим археологом, який став для молодої дослідниці вчителем і вплинув на формування її наукових інтересів. В. Козловська допомагала вченому в роботі над рукописами та звітами, брала участь у археологічних розвідках. В останні роки життя В. Хвойки вона виконувала обовʼязки його секретарки, а після смерті вченого (1914) обійняла його посаду зберігача археологічних колекцій Київського художньо-промислового і наукового музею (нині НМІУ). Влітку 1916 р. В. Козловська провела перші самостійні археологічні розкопки поблизу с. Сушківки на Черкащині, де досліджувала поселення трипільської культури. Матеріали означених розкопок поповнили колекцію археологічного зібрання музею. Тоді ж виявили унікальну памʼятку – глиняну модель «житла» з деталями інтер’єру, яка є окрасою колекції НМІУ.
Глиняна модель житла (з інтерʼєром). Кін. ІV тис. до н. е. Трипільське поселення біля с. Сушківки Черкаської обл. Розкопки В. Козловської 1916 р. В НМІУ експонується в залі № 2 «Трипілля».
Валерія Козловська брала активну участь у розбудові Першого державного музею в Києві, який у 1924 р. перейменували у Всеукраїнський історичний музей ім. Т. Г. Шевченка (нині НМІУ). Багато років була зберігачкою археологічних колекцій музею, які завдяки зусиллям В. Козловської збагатилися на понад 4 тис. експонатів.
Учасники археологічної експедиції на Райковецькому городищі: п'ята з права В. Козловська (поряд керівник експедиції Т. Мовчанівський). 1932 р. Фото з наукового архіву ІА НАНУ.
Крім того, займалася пам’яткоохороними роботами в Україні, брала активну участь у створені Всеукраїнського археологічного комітету при ВУАН і протягом його діяльності була дійсною членкинею, вченою секретаркою археологічної і мистецтвознавчої секцій, науковою секретаркою трипільської комісії, секретаркою Софійської комісії (створеної для комплексного дослідження та охорони Софійського собору в Києві). В 1932–33 рр. працювала завідувачкою відділу феодалізму секції історії матеріальної культури.
Ребро тварини з різьбленим зображенням дракона. ХІ ст. Ур. Бурімка біля Сосниці Чернігівської обл. В НМІУ експонується в залі № 6.
Водночас В. Козловська активно займалася польовими дослідженнями. Брала участь у розкопках пам’яток різних історичних епох. Провела 44 розвідки та розкопки, авторка бл. 40 наукових праць із дослідження трипільської культури, ранніх слов’ян та князівської доби. В Києві здійснила археологічні дослідження гори Дитинки (1930) і гори Киселівки (1932–1933, 1940), де зібрали значний археологічний матеріал, який зберігається у НМІУ.
В 1933 р. В. Козловська зазнала репресій, що розгорнулися проти української інтелігенції. Її заарештували та звинуватили в належності до організації «Спілка Визволення України», але за відсутністю доказів звільнили з-під арешту. Проте після звинувачення у наявності «буржуазної ідеології в наукових працях» наукові роботи дослідниці конфіскували й заборонили до друку. ЇЇ усунули від роботи в Академії, відмовили у посаді при Всеукраїнському історичному музеї. Деякий час дослідниця не працювала.
В 1941–1943 рр. В. Козловська стала співробітницею Крайового музею прадавньої та давньої історії, створеного німецькою окупаційною владою. У березні 1943 р. вона виїхала з Києва до Львова, а в 1944-му – до Німеччини, й більше не поверталася до України. В 1949 р. емігрувала до Канади, де її діяльність була повʼязана з Українською вільною академією наук (УВАН). Померла 6 травня 1956 р. в Нью-Йорку.
Детальніше про життя, наукову та музейну діяльність Валерії Козловської можна прочитати:
- Латуха Т. Наукова діяльність археолога В. Є. Козловської (1889–1956) // Проблеми збереження та відродження пам’яток історії та культури. – Біла Церква, 1994. – С. 62-64.
- Павлова В. В. Сторінки життя та наукова діяльність В. Є. Козловської //Археологія. – 2007. – №4. – С. 70-83.
Підготувала Леся Дідух, старша наукова співробітниця НМІУ