День пам’яті та примирення запроваджений в Україні Указом президента 2015 р. та встановлений Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років». Цей день нагадує про страшну катастрофу і застерігає, що складні міжнародні проблеми не варто розв’язувати збройним шляхом, анексією.
Акт про капітуляцію Німеччини у Другій світовій війні набув чинності 8 травня 1945 р.
Війна для України почалася 1 вересня 1939 р. із нападу нацистської Німеччини на Польщу. Цього дня німецька військова авіація бомбардувала Львів та інші галицькі міста. Від 17 вересня учасником Другої світової війни став Радянський Союз.
У 2004 р. до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 8 та 9 травня проголошені Днями пам’яті та примирення. Під час цього найкривавішого глобального конфлікту загинуло, за різними даними, від 50 до 85 млн людей.
Україна зробила значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини. За даними Інституту національної пам’яті, втрати України (українців і громадян України інших національностей) становили 8–10 млн осіб.
9 травня відзначається державне свято – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Перші офіційні заходи вшанування 8 та 9 травня відбулися в Україні у 2014 р. Символом Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги став червоний мак. Мак є міжнародним символом пам’яті військових та цивільних жертв збройних конфліктів, починаючи з 1914 р. Ідея його використання, як символу пам’яті, з’явилася під впливом вірша військового лікаря і поета, учасника Першої світової війни Джона Мак-Крея, який починається словами:
У полях фламандських квітне мак
Поміж хрестів – скорботний знак
По нас…
Дизайн маку, що використовується як символ в Україні з ініціативи Національної телекомпанії України та Українського інституту національної пам’яті розробив харківський дизайнер Сергій Мішакін. Зображення уособлює квітку маку та кривавий слід від кулі.
Під час відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги над нацизмом використовуються гасла – «Ніколи знову», «Пам’ятаємо. Перемагаємо».
Підготувала Ірина Пуля, старша наукова співробітниця відділу історії незалежної України НМІУ