6 травня за григоріанським календарем вшановується пам’ять святого, великомученика, воїна, покровителя візантійських імператорів, а пізніше й руських князів – Георгія Переможця, або ж Юрія Змієборця.
Існує багато версій його життя, за однією із них Георгій народився в ІІІ ст. в місті Бейруті біля підніжжя Ліванських гір у родині християнина. Молодий Георгій вступив на службу до римського війська і згодом став наближеним до імператора Діоклетіана. З початком гонінь християн він втратив усі посади. А коли настав час зректися Христа, Георгій відмовився від цього і прийняв мученицьку смерть.
На іконах, присвячених цьому святому, він зображується по-різному. Найпоширенішим є образ, присвячений чуду про змія. На таких іконах святий Георгій зображений на коні зі списом, яким убиває змія. Цьому зображенню відповідає така легенда: в озері з питною водою неподалік від Бейрута, де народився святий Георгій, оселився страшний змій. Щоб мешканці могли спокійно брати воду, кожного місяця змію на поживу віддавали молоду дівчину чи хлопця. Це тривало доти, доки в усьому поселенні залишилася одна дівчина – дочка правителя. Коли дівчина стояла та плакала на березі озера, перед нею несподівано з’явився святий Георгій і вбив змія.
Ікона святого Георгія вважається однією із найшановніших на теренах України. Адже він є покровителем воїнства та символом боротьби проти зла.
На фото: Ікона «Чудо святого Георгія про змія». Друга пол. XVI – поч. XVII ст. Галичина. Із зібрання НМІУ.
Підготувала завідувач відділу тимчасових експозицій Олена Іванова