Гравці збірної України перед першим матчем 29 квітня 1992 року.
Саме цього дня в 1992 році відбувся перший матч збірної України з футболу. Гру мали провести на головній арені країни – Республіканському стадіоні в Києві, але через відсутність фінансування Федерація футболу не змогла оплатити гостям проживання та дорогу. Збірна Угорщини погодилася приїхати в Україну за власний рахунок за умови, що зустріч відбудеться якомога ближче до угорського кордону. Тож було обрано Ужгород та місцевий стадіон – «Авангард». Цей матч започаткував сучасну історію українського футболу.
Українські футбольні традиції сягають ще ХІХ століття. В 1878 році в Одесі англійські моряки створили перший футбольний клуб в Україні – Одеський британський атлетичний клуб. На жаль, до 1899 року в цій команді грали винятково англійці.
Перший офіційний футбольний матч на українських теренах відбувся 14 липня 1894 року о 17 годині на нещодавно відкритому футбольному стадіоні у Львові. В матчі брали участь команди спортивно-гімнастичного товариства «Сокіл» зі Львова та Кракова. Перемогу здобули львів’яни. Гра тривала 7 хвилин – до першого забитого м’яча. Автором гола став студент Володимир Хомицький. Тактики та стратегії в діях гравців не було: вони просто мали проштовхнути м’яч повз голкіпера у ворота. Стійками воріт у матчі правили два прапорці. На грі були присутні близько 3000 глядачів.
«Зірка» з Кропивницького вважається найстарішим футбольним клубом із відомих професійних команд України. Його заснували в 1911 році англійські підприємці – брати Ельворті, при власному підприємстві – фабриці Ельворті. Саме цей клуб пережив багато трансформацій, пройшов різні етапи і нині виступає у Першій лізі України.
У Львові на початку ХХ століття студенти першої школи заснували ФК «Слава», що згодом став клубом «Чарні». В 1904 році студенти четвертої гімназії заснували КГС («Клуб Гімнастично-Спортивний»). Пізніше ця команда під новою назвою «Погонь» чотири рази вигравала чемпіонат Польщі.
Центром розвитку гри на Закарпатті в міжвоєнні роки став Ужгород. У 1925 році створили спортивний клуб «Русь», який у 1933 і 1936 роках вигравав регіональні чемпіонати та став одним із найвідоміших клубів у східній частині тодішньої Чехословаччини.
На території України, що була окупована більшовиками та увійшла до складу СРСР, футбольні клуби організовували в Києві, Дніпропетровську, Харкові й Одесі.
13 травня 1927 року в Києві заснували футбольний клуб Динамо, який згодом став найтитулованішою футбольною командою в історії СРСР та України.
Кришталевий бутс, який як сувенір отримав найкращий бомбардир Динамо (Київ) Олег Блохін.
Найбільшими успіхами українських клубів за роки незалежності вважається вихід «Динамо» до півфіналу Ліги чемпіонів УЄФА в сезоні 1998–1999 років, перемога «Шахтаря» в Кубку УЄФА у 2009-му та гра «Дніпра» у фіналі Ліги Європи у 2015 році.
Праворуч – комплект форми Динамо (Київ) зразка 2010 року з автографом Андрія Шевченка із зібрання НМІУ. Фотографія Ольги Щербицької.
Найвищим досягненням для збірної України з футболу є потрапляння до чвертьфіналу Чемпіонату світу з футболу у 2006 році. Тренером цієї команди був легендарний гравець «Динамо» – Олег Блохін, а у складі грав один із кращих футболістів світу – Андрій Шевченко.
В колекції НМІУ зберігається комплекс матеріалів одного з найвидатніших українських футболістів, володаря призу «Золотий м’яч», що вручається найкращому футболісту Європи, – Андрія Шевченка. Серед експонатів музею є унікальний кришталевий бутс, який як сувенір отримав Олег Блохін – найкращий бомбардир «Динамо» (Київ) за всю історію клубу.