«Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».
22 січня 1919 року, через рік після проголошення незалежності Української Народної Республіки, о 12:00 на Софійській площі в Києві було урочисто оголошено про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки і Української Народної Республіки в одну державу.
Під час урочистих заходів у центрі Софійської площі поруч із Директорією і делегацією ЗУНР стояв також іноземний дипломатичний корпус. До нього увійшли посол Австрії Карл Фюрстенберг, посол Болгарії Іван Шишманов (зять Михайла Драгоманова), посол Всевеликого Війська Донського генерал-лейтенант Олександр Черячукін, заступник посла Німеччини Мейснер, консул Туреччини Орерід-бей, консул Нідерландів і грузинський військовий аташе.
Акт Злуки 22 січня 1919 року – це орієнтир для всіх поколінь борців за волю України, заклик до єдності й неподільності українських земель і українського народу від Закарпаття до Донбасу.
Акт Злуки став прологом, дороговказом для всіх борців за волю нашої держави і для сучасної соборної суверенної України.
Вперше на офіційному рівні свято Соборності України відзначили на Закарпатті 22 січня 1939 року. Політична еліта Карпатської України розглядала святкування в Хусті, приурочені до 20-ліття Акту Злуки, як додатковий засіб маніфестації загальноукраїнських прагнень мешканців краю на міжнародній арені.
22 січня 1990 року. Мільйони українців вишикувалися в справжній живий ланцюг, що розтягся від Києва до Львова. Вони відзначали День Соборності, День української єдності та свободи.
21 січня 1999 року, відповідно до Указу Президента України № 42/99, День Соборності був закріплений на законодавчому рівні суверенної держави.
Тож вітаємо нині всіх вас із цим святом, святкуючи 101-шу річницю об’єднання і 102-гу річницею першої незалежності України в новітній історії!
А найближчої суботи запрошуємо на тематичну дискусію Від Сяну до Дону: До річниці Акта Злуки.