28 вересня у Національному музеї історії України відкрився виставково-освітній проект «Збережена пам’ять», приурочений до 76-х роковин початку розстрілів у Бабиному Яру.
Проект поєднує виставково-експозиційну діяльність та освітній компонент. Його можна охарактеризувати як наративний музей, коли відвідувач завдяки унікальним експонатам, відповідній літературі та розповідям співробітників НМІУ сам, без заготованих висновків, сприймає інформацію.
У вітринах з романтично-ідейними назвами «Передчуття», «День трагедії», «Порожнеча», «Близькі, рідні, побратими», «Біль врятованих», «Вічний спогад» представлені унікальні експонати з фондів Історичного музею та Фундації імені Олега Ольжича, серед яких документи, книги, скульптура, світлини, листи, малюнки, що зберігають пам'ять про жертв Бабиного Яру.
Вперше можна побачити карту Києва до 1935 року, видання про типову радянську столицю 1940 року, аерофотозйомку урочища Бабин Яр 1941 року, негативи окупованого Києва, лист жертви Бабиного Яру Абрама Гохмана, який на початку вересня 1941 року писав рідним в евакуації про те, що у Києві йому треба пристосуватися до змін, які наближаються, портрети і світлини жертв Бабиного Яру, їхні книги, світлини знищених членів Організації українських націоналістів, статті та свідчення про загиблих у вересні 1941 року.
«На сьогодні існує загальна думка, що в Бабиному Яру вбито понад 100 тис. жертв. Частина дослідників підводить до 150 тис. Напевне ніхто ніколи не дізнається, скільки жертв було насправді. За опублікованими документами відомо, що тільки за перші дні було знищено 33 771 єврей. У джерелах йде мова про 3-5 знищених ромських табори. Також відомо, що були вбиті 621 член ОУН, моряки Дніпровської флотилії, військовополонені Червоної армії, заручники, душевнохворі з Павлівської лікарні, тобто всі, кого оголошували ворогами гітлерівської окупації», – розповідає куратор виставково-освітнього проекту «Збережена пам’ять» Тамара Куцаєва.
Кульмінацією проекту є Святе письмо 1925 року, розкрите на цитаті, яка розповідає про милосердя. «Таким чином ми хотіли звернути увагу на Праведників Бабиного Яру (почесне звання, що присвоюється не євреям), які виявили доброту і в умовах смертельної небезпеки простягнули руку жертвам, врятували людину», – пояснює Тамара Куцаєва.
У межах проекту працює «Відкрита бібліотека: Бабин Яр». Співробітники НМІУ діляться десятками найновіших книг на тему Бабиного Яру, які можна читати відразу у виставковому залі.
У вівторок, 3 жовтня, завідувач відділу «Музей української революції 1917-1921 років» Олександр Кучерук прочитає лекцію «Київ часів окупації: трагедія Бабиного Яру» на основі розповіді про трагічно-романтичну постать єврейського поета Якова Гальперіна, який писав під псевдонімом Микола Первач, вбитого в Бабиному Яру в 1943 році.
Виставково-освітній проект «Збережена пам’ять» триватиме у НМІУ до 8 жовтня. Щодня о 14:00 запланована тематична екскурсія (окрім 30 вересня і 4 жовтня).