6 жовтня 2023 р., в Національному музеї історії України (МІСТ) відкрилася виставка «На зв'язку!», що присвячена розвитку технологій зв'язку та їхньому впливові на життя мешканців України та світу з кінця 18 й до початку 21 століть.
В експозиції представлені старовинні листи, листівки, радіоприймачі, телефони від початку 20 ст. й до наших днів, обладнання перших телефонних станцій, телеграфні апарати 19 століття, таксофон, що стояв у Києві на Подолі у 1990-х роках, одні з перших персональних комп’ютерів в Україні та багато іншого. Крім того, тут можна почути переговори по російській рації Р-168, що була знята військовими з російської командно-штабної машини, знищеної у боях під Києвом у 2022 році.
Також тут діє інтерактивна локація «кабінет Стіва Джобса» облаштована Музеєм техніки Apple техномережі YABLUKA, де можна сфотографуватись за столом відомого винахідника.
На початку відкриття всі присутні вшанували хвилиною мовчання понад пів сотні мешканців села Гроза, на Харківщині, що були у переддень підло вбиті російською ракетною атакою. Вічна пам'ять жертвам російського вторгнення!
«Коли телефоную своєму сину, думаю про те, як раніше наші батьки не знали, де ми перебуваємо, пішли ми до школи чи ні. Наскільки важче їм було тоді, порівнюючи з нами сьогодні. Ми робили цю виставку такою, щоб вона була цікава і дітям, і дорослим, щоб кожна людина могла знайти щось своє, пригадати щось з дитинства. Діти багато речей на цій виставці побачать вперше. Сподіваємося, що завдяки цій виставці люди складуть уявлення про те, як виглядає зв’язок зараз і як він виглядав раніше, коли нічого того, чим ми користуємося зараз, не було», – розповідає кураторка виставки, завідувачка відділу новітньої історії України Альона Якубець.
Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук: «Ця виставка присвячена засобам зв’язку, а найдавнішою формою комунікацій були візуальні. Наприклад, наскельні малюнки, завдяки яким можна було передавати інформацію. Написи на стінах – теж свого роду комунікація, одна з найдавніших форм – написи на стінах церков, як-от графіті в Софійському соборі. Церква – це теж свого роду засіб зв’язку з Богом, і більшість написів там пов’язані з проханнями про допомогу. Інші важливі засоби комунікацій – дороги, газети. Комунікації важливі в нашому житті, хоча б для того, щоб знаходити порозуміння».
Молодший лейтенант Павло Нетьосов, Національний університет оборони України: «У нас є таке гасло: «Без зв’язку немає управління, а без управління немає перемоги». Тому зв’язок дуже важливий, він забезпечує боєздатність солдата на полі бою».
Олена Шрамко, заступник генерального директора з корпоративних комунікацій компанії «Укртелеком»: «Минулої зими ми всі відчули, наскільки важливий зв’язок. Ми легше переживали відсутність електрики, ніж відсутність зв’язку. Ми забезпечували енергонезалежний інтернет і зв’язок, багато хто згадав про телефони, які працюють без інтернету – ви можете побачити їх на виставці. Ми із задоволенням надали для виставки таксофон. Колеги, які доставляли його, відновлювали зв’язок у Бучі, коли там майже йшли бої. Тисячі наших співробітників і зараз намагаються підтримувати зв’язок у дуже складній ситуації на деокупованих територіях, туди йдуть ЗСУ, а потім – наші зв’язківці».
Музей щиро вдячний партнерам проєкту: Державний політехнічний музей, Укртелеком, Національний університет оборони України, Музей техніки Apple від техномережі Yabloki.ua.
Триватиме виставка до кінця року (з імовірним продовженням) за адресою: вулиця Володимирська, 2, 3 поверх музею.
Телефон для ЗМІ: (093) 835 16 96
Виставка працюватиме щодня з 10:00 до 18:00, каса музею до 17:00. Телефон для відвідувачів (044) 278-48-64 або 093 855 61 16 (вайбер, телеграм).