Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук із відзнакою Європейської асоціації археологів
Генеральний директор Національного музею історії України отримав Індивідуальну відзнаку в галузі археологічної спадщини 2023 року від Європейської асоціації археологів (ЕАА). Ця найбільша у Європі організація фахових археологів присудила таку нагороду Федору Андрощуку за лідерство в захисті української археологічної спадщини під час війни, а також за прагнення підвищити обізнаність про важливість археологічної спадщини в цей важкий період та за професійний рівень.
З початком повномасштабної війни росії проти України захист культурної, зокрема археологічної, спадщини став новим викликом у контексті масштабної гуманітарної кризи у Європі. На сайті ЕАА зазначено: «Спільні зусилля протягом перших тижнів [повномасштабної війни] із захисту та евакуації артефактів дозволили зберегти десятки тисяч археологічних предметів, які перебували під загрозою. Лише в Національному музеї історії України йдеться про майже 120 тисяч таких предметів. Команда музею не лише кинулася захищати археологічну спадщину в перші моменти нападу, допомагаючи іншим регіональним музеям теж зробити це, а й, щойно стало безпечніше, продовжила проводити дослідження, відкривати нові виставки та провадити інформаційну діяльність, зокрема відстежуючи випадки мародерства в археології».
Європейська асоціація археологів заснувала відзнаку в галузі археологічної спадщини 1999 року. Незалежний комітет щороку присуджує її за видатний внесок у формування знань про археологічну спадщину та їх поширення, а також у захист, презентацію та розширення європейської археологічної спадщини. Кандидатури номінантів можуть подавати до розгляду члени ЕАА і загалом європейські дослідники в галузі археології. Нагороду присуджують у двох номінаціях: інституціям і за індивідуальний внесок.
Нагадаємо, що 2022 року Федора Андрощука було обрано дійсним членом виконавчої ради Європейської асоціації археологів. А згадані результати роботи в боротьбі з нелегальною археологією можна побачити на виставці «День археолога: врятовані скарби» в Національному музеї історії України.