Шановні друзі, а також ті, хто останнім часом за підтримки низькопробних інформаційних ресурсів поширює в мережах неправдиву інформацію про музей та його діяльність! Звертаємо увагу, що ця хвиля здійнялася після відкриття нашої спільної з правоохоронними органами виставки «День археолога: врятовані скарби».
Музей і структури, залучені до організації виставки, борються проти незаконного обігу культурної спадщини. Представлені експонати, вилучені в ході слідчих дій, були підібрані з метою показати громадськості різні категорії артефактів, які перебувають у незаконному обігу. Фахівці всебічно досліджують ці речі. Результати цієї роботи будуть опубліковані у наукових виданнях з міжнародно визнаною науковою цензурою. На жаль, до останніх не належать пропагандистські ютуб-канали, фейсбук-сторінки та блоги самопроголошених і маловідомих у міжнародно визнаних дослідницьких колах «експертів».
Серед приватних колекціонерів, які нині збурили мережі, давно поширюються плітки про підробки в музеях. Особливо – про підробки в державних музеях. Це свідома тактика, спрямована на компрометацію державних інституцій.
Нічого кримінального в тому, що в музеях показують копії, немає. Це роблять з різною метою. Ми це робили торік, щоб показати, які скарби наш музей евакуював і завдяки цьому зберіг. Інші, спеціально виготовлені копії, демонструють, щоб показати експонати, яких немає в музейних колекціях, бо вони унікальні – тоді їх позначають як копії. Водночас копії часто побутують у колах колекціонерів, де на них є попит. Не випадково, що обурені «експерти» є авторами низки сенсаційних «відкриттів», зроблених, як правило, на матеріалах приватних колекцій сумнівного походження.
У мирний час такі нападки можна було б проігнорувати. Але у час війни ми до цього ставимося серйозно. І це є приводом згадати, для чого ми зробили цю виставку. Не у всіх країнах святкують День археолога. Але в тих, де він є, це свідчить про визнання важливості та унікальності археології як науки про минуле. Є дуже мало шансів, що з’являться нові писемні джерела про давнину. Натомість археологічні джерела постійно відкривають нові сторінки нашої історії.
У мирний час ми розповідали б вам про знахідки, зроблені під час наших розкопок. Але під час війни таких досліджень обмаль, а багато археологів захищають країну від ворога. В ці часи, коли російська армія руйнує наші пам’ятки, масово вивозить цінності у росію і так намагається привласнити історію України, археологічна та культурна спадщина стала справою державної ваги, політичною справою. Ця тема – у фокусі Ради національної безпеки і оборони України, Служби безпеки України та Національної поліції України.
Ця тема звучить і на міжнародному рівні. Зокрема, у травні цього року в Стокгольмі відбулася конференція, організована Національною поліцією Швеції. У ній взяли участь представники Інтерполу, Європолу, Європейської комісії, Міжнародної митної організації, італійські карабінери і співробітники поліції різних країн Європи, які протистоять незаконному обігу культурної спадщини. Ми розповідали про досвід роботи Національного музею історії України з подібними інституціями нашої країни. Зокрема, з Національною поліцією України, СБУ, Державним бюро розслідувань, Офісом Генпрокурора. Учасники конференції були шоковані обсягом незаконного обігу культурної спадщини та індустріальними масштабами грабунку в Україні. Разом з тим вони оцінили алгоритм співпраці, який наш музей побудував з правоохоронними інституціями. Це сталося завдяки розумінню важливості цієї справи.
Тому принагідно ми дякуємо Службі безпеці України, Національній поліції України, Державному бюро розслідувань, Головному слідчому управлінню Національної поліції України та Офісу Генерального прокурора за співпрацю і необхідну роботу, яку вони проводять.
Зроблені нами заяви про злочини, протоколи та розслідування є єдиною документацією, завдяки якій ці скарби збережуть цінність для науки та культури. В цьому сенсі згадані правоохоронні структури докладають зусиль до створення знань про минуле, тому День археолога є і їх святом. І в цьому полягає значення нашої виставки.