СВІТЛИНИ З ВІДКРИТТЯ 15 серпня, до професійного дня археологів, у Національному музеї історії України представили виставку «День археолога: врятовані скарби». Вона представляє цінні археологічні знахідки, врятовані від грабіжників та контрабандистів за останні чотири роки.
Більшість експонатів були вилучені правоохоронцями в межах кримінальних проваджень. Проблема незаконного обігу та вивезення археологічних скарбів із України особливо загострилася після початку широкомасштабної війни росії проти України.
Куратор виставки археолог Максим Левада розповідає: "Через війну ми постали перед важким вибором: перемогти або загинути. Нас не просто хочуть знищити – хочуть знищити пам’ять про нас. Ворог каже, що ми не маємо власної історії, що ми не маємо власної держави, що ми не маємо права на існування як нація. Вороги плюндрують наші пам’ятки. Вони знищують наші музеї.
І раптом ми зрозуміли, що у нас в тилу теж відбувається війна. Через українські аукціони за рік проходить кількість нелегальних археологічних знахідок, що дорівнює п’яти колекціям нашого музею…
Ми з колективом музею вирішили показати, що зараз треба об’єднувати зусилля і йти до правоохоронців. Попри неідеальне законодавство, можна досягати успіху. Лише цього року ми подали 20 заяв про злочини. Майже по всіх відкриті провадження…
Нам треба докласти всіх зусиль, щоб подолати чорний ринок. Ми на першому місці у світі за обсягом проданих так речей.
Місія культури – зберігати і передавати колективну пам’ять від покоління до покоління. Якщо цей ланцюжок розривається, ми перетворюємося на худобу. Я не хочу бути худобою. Я не хочу, щоб ви були худобою. Я хочу, щоб у нас була нормальна цивілізована країна. Щоб у нас були музеї, як у Франції, Німеччині, Англії – в країнах, де немає великих приватних археологічних колекцій".
За словами генерального директора Національного музею історії України Федора Андрощука, в ході агресії росії багато пам’яток культури цілеспрямовано вивозяться з території України до росії.
"Так росія намагається привласнити історію України. Це робить охорону культурної спадщини необхідною складовою нашого суспільства та нашої ідентичності, також вона набуває політичного аспекту. Розуміння важливості культурної спадщини обумовило те, що нині це питання у фокусі правоохоронних органів. Ця виставка – хороший показник нашої співпраці.
Міжнародні інституції також стежать за злочинами росії проти української культурної спадщини, у Європі відбувається багато тематичних заходів", – наголосив Федір Андрощук.
Андрій Демартіно, керівник служби з питань стратегічного планування і аналізу Ради національної безпеки і оборони України висловив сподівання, що ця виставка – це тільки перший крок, і далі будуть ще передачі до національних музеїв, повернення вкраденого «скіфського золота» з Криму, предметів з Херсонського музею й загалом буде поставлено питання про масштабну реституцію з росії.
Серед експонатів, які можна побачити на виставці, оздоблений сріблом пояс середини 3 століття, що пов'язаний з військовою культурою давніх германців; слов'янський скарб 6–7 століття з берегів річки Рось; скарб 3–2 тисячоліть до н.е. доби бронзи з Тернопільщини.
Вперше для широкої публіки продемонстровано колекцію скляного давньоримського посуду, набір давньогрецьких шоломів з непростою історією, колекцію античної червонофігурної кераміки та теракотової скульптури з Криму, скарби доби бронзи, речі з давніх воїнських поховань, амуніцію римських легіонерів, зброю гунів, прикраси слов’ян, гривні часів Київської Русі та багато іншого.
Виставка стала можливою завдяки підтримці Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України, зокрема Департаменту стратегічних розслідувань, Служби безпеки України та Державного бюро розслідувань.
Телефон для ЗМІ: (093) 835 16 96.
Виставка триватиме протягом місяця з можливістю продовження.
Для загального огляду виставка працюватиме на третьому поверсі музею з 17 серпня, четверга, щодня, з 10:00 до 18:00, каса музею до 17:00. Телефон для відвідувачів – (044) 278-48-64. Адреса: вулиця Володимирська, 2.