Фото Якоба Дуе
Понад 200 тисяч людей відвідали виставку «Русь – вікінги на Сході» в Музеї Мозґорд поблизу данського міста Орхуса. Проєкт завершився у вересні, але тепер оглянути експозицію може кожен охочий, адже команда Музею Мозґорд підготувала англомовний віртуальний тур виставкою.
В експозиції проєкту «Русь – вікінги на Сході» представили 2000 об’єктів із дев’яти країн, загалом із 15 музеїв та установ Польщі, Латвії, Литви, Німеччини, Швеції, Фінляндії, Норвегії, Данії та України.
Національний музей історії України (МІСТ) та його філія Скарбниця надали 201 артефакт, і ці предмети привернули чималу увагу. Йдеться про зброю, фішки, арабські та римські монети, ювелірні прикраси, зокрема, знамениту діадему з поселення Дівич-гора в селі Сахнівці на Черкащині. Також цікаві експонати надали Чернігівський обласний історичний музей імені Василя Тарновського, Запорізький обласний краєзнавчий музей та Інститут археології НАН України.
Виставка представила історію мандрівок вікінгів на Схід. Ця подорож тривала 250 років, приблизно у 800–1050 роки нашої ери. У центрі уваги проєкту – подорожі, культурні зустрічі, торгівля, влада та дипломатія. В експозиції створили дев’ять локацій із певною сценографією. Вони відповідають визначеним точкам подорожі вікінгів: відправлення зі Скандинавії у пошуках срібла, Балтійське узбережжя та Балтія, станція мисливців за хутром на півночі, плавання по річках, зокрема подолання семи небезпечних порогів, Київ – центр Русі, Константинополь, столиця хозарського каганату Ітиль, халіфат, поселення Ґотланд і Бірка на території сучасної Швеції. Всі ці локації можна оглянути в онлайн-версії виставки.