8 вересня 2022 року в Національному музеї історії України відкрилася нова виставка «Сергій Єрмаков. Феномен українського кутюр'є». За життя Сергія Єрмакова вважали одним із найдорожчих модельєрів України. Він був і нині залишається єдиним українським майстром, який працював у стилістиці «haute couture» («от кутюр»), тобто високої моди. Вбрання від Сергія Єрмакова носили й досі зберігають українські зірки. Його роботи — це коштовні витвори мистецтва. Сергія Єрмакова запрошували з показами до Франції та США. Він представляв Україну у Європі, Америці та Африці, був лауреатом багатьох українських конкурсів. Водночас залишався єдиним у світі незрячим дизайнером одягу. Більшу частину життя він боровся з важкою хворобою, яка спочатку спричинила фактичну втрату зору, згодом — слуху, й зрештою призвела до передчасної смерті 19 січня 2021 року. Цьогоріч 19 червня талановитий дизайнер міг би святкувати 50 років.
Виставка стала можливою завдяки зірковим друзям й шанувальницям творчості Сергія. У відкритті взяли участь акторка акторка та модель Світлана Вольнова, Народна артистка України Ольга Сумська, політик Олександра Кужель. Вони також поділилися спогадами про митця, його творчі мрії та особистість.
Світлана Вольнова: «Коли йому, Сергію, залишилося два роки життя, ми придумали цю виставку. Він тоді вже не чув, не бачив, був на інвалідному візку. Відчував тотальну самотність, незатребуваність. Я його переконувала: "Сергію, виставка буде в найкращому музеї країни". Це був довгий шлях... Ми йшли до відкриття виставки 4 роки... Виставка вже не стільки потрібна Сергію. Вона потрібна нам усім щоб показати які таланти є в Україні й наскільки ми можемо пишатися собою.». Також Вольнова провела невеликий благодійний аукціон на користь музею, розігравши світшот із зображенням Сергія Єрмакова.
Ольга Сумська: «Велика честь бути музою Майстра. Почуття міри його ніколи не зраджувала. Дякуємо йому за цей політ фантазії, за відчуття стилю, кольору, почуття міри, яке його ніколи не зраджувало. Саме в його сукнях я вперше виходила на велику сцену, на урочистості "Людина року". Думаю, що музей - найкраще місце для його творінь.»
Олександра Кужель: «Дехто пропонував представити роботи Сергія в Оперному театрі. Ми відмовилися, знаючи, що Сергій відчував би себе там некомфортно. Проте, я відчувала борг перед його мамою, яка виростила митця. В нас є дизайнери кращі, ніж Юдашкіни, ті, хто одягали Мадонну.»
На думку арт-критика Костянтина Дорошенка, Сергій Єрмаков гідний представлення у Національному музеї історії України, адже у нього тонкі вишукані роботи. Він порадів з того, що частина експозиції цієї виставки перейде до фондів музею, та зазначив що у часи війни важливо нагадувати, що Україна маємо величезний культурний та мистецький потенціал. Адже завдяки таким експозиціям світ буде відкривати цей потенціал для себе.
Виставка складається із двох тематичних блоків у двох залах. Перший — предмети, що ілюструють життєвий шлях та основні етапи творчості кутюр'є. Другий — його роботи. Речі Сергія Єрмакова — художні витвори, створені в єдиному екземплярі. Вони виконані на 80% вручну з використанням коштовних сортів натуральних тканин. Здебільшого це різновиди шовку: атлас, дюшес, муслін, тафта. Речі декоровані шантільським мереживом, камінням та перлами Swarovski. Раніше ці витвори бачило лише обмежене коло поціновувачів моди на подіумних показах.
Центральним образом виставки є сукня «Україна» в оточенні колекції чорних суконь. Вона створена 2017 року, але саме в такій комбінації цю модель дизайнер представляв 2019-го на показі Українського тижня моди. Сукня «Україна» виконана з жовтого дюшесу та декорована візерунком, гаптованим золотою ниткою. За словами дизайнера, це бароковий орнамент, який символізує відродження. Модель відтворює образ вагітної. На думку автора, вагітність — це наповнення мріями про майбутнє країни, що мають здійснитись. Україна асоціюється із сонячною країною, тому сукня жовта. Але тимчасово вона опинилася в оточенні чорних плям. Таке поєднання символізує боротьбу сонця і ночі, в якій, звісно, перемагає світло. Цей пророчий символізм Сергія Єрмакова вселяє надію на нашу перемогу над темрявою.
Куратори виставки: Олена Іванова, Ольга Іванова, Ірина Пуля.
Додаткова інформація для ЗМІ: (093) 835 16 96, (098) 763 39 37.
Для загального огляду виставка доступна з 10:00 до 17:00, щодня. Телефон для відвідувачів – (044) 278-48-64. Адреса музею: вул. Володимирська, 2