Міф про «побєдную освободітельную» війну росії проти України звучить переконливо хіба що з екранів російських телевізорів. Агресор майже місяць отримує гідну відсіч всього українського суспільства. І не вперше. Нагадаємо про військову катастрофу, що трапилася з московитами понад 500 років тому.
У 1512 році московський князь Василій ІІІ оголосив претензії на українсько-білоруські землі колишньої Русі в складі Великого князівства Литовського і направив численне військо на їх завоювання. Після здобуття Смоленська це військо рушило до Орші (сьогодні це місто в Вітебській області Білорусі). Назустріч йому рушили полки, сформовані з бояр і шляхти теперішніх України, Білорусі та Литви під командуванням волинського князя Костянтина Івановича Острозького. У відкритому бою 6–8 вересня 1514 року переважаючі сили супротивника було розгромлено.
Портрет Костянтина Івановича Острозького. Копія 19 століття з інших зображень князя. Колекція Національного музею історії України
За припущеннями істориків, московитів було значно більше, і це додавало впевненості їх воєначальникам – воєводам Івану Челядніну та Михайлу Булгакову-Голиці. Але, як і нині, запорукою перемоги стала не кількість війська, а розсудлива тактика. Костянтин Острозький комбінував удари кінноти і піхоти, озброєної вогнепальною зброєю. Таку тактику невдовзі почали застосовувати в битвах на відкритому полі, а головне, вона стала невід’ємною складовою європейської «військової революції».
Обух шляхтича. 16 століття. Колекція Національного музею історії України
Воєнна катастрофа московитів понад 500 років тому була спричинена тими ж хибними ідейними переконаннями, що і нині. Московський князь Василій ІІІ (1505–1533) розпочав війну через абсурдні упередження свого батька – князя Івана ІІІ (1462–1505), який вважається творцем московської державності. Той вперше наділив себе титулом «государ всєя Русі» і тим самим висунув претензії на те, що всі землі колишньої Русі мають належати Москві.
Утім, з цим не погодилися інші численні нащадки Рюриковичів, що бачили своє майбутнє в європейській державі Ягеллонів – правителів Корони Польської і Великого князівства Литовського. Серед таких були князі Острозькі – Костянтин Іванович (1460–1530) і його син Василь-Костянтин (1526–1608), які посідали впливові посади в польсько-литовській державі. Їх сучасники виводили цей рід від короля Данила Романовича. Натомість лінія московських Рюриковичів перервалася зі смертю царя Федора Івановича у 1598 році. Перед тим його батько, психічно хворий московський деспот Іван Грозний, вбив свого старшого сина Івана.
Монета НБУ з нагоди 500-річчя битви під Оршею. Колекція Національного музею історії України
Україна пам’ятає свої перемоги та переможців. У жовтні 2014 року Національний банк представив ювілейну монету з нагоди 500-річчя битви під Оршею.
Ярослав Затилюк, старший науковий співробітник Національного музею історії України
Колаж на заставці Катерини Бруєвич