8–10 вересня 1989 р. у Києві відбувся І-й (Установчий) зʼїзд за участю 1109 делегатів, який формалізував створення громадсько-політичної організації “Народний Рух України за перебудову”. Рух став рушійною силою, що перебувала у непримиренній опозиції до КПРС та виступала за повну незалежність України. На зʼїзді було ухвалено Статут та Програму, обрано керівні органи Руху. Головою організації став поет і громадський діяч Іван Драч. До лав Руху увійшли радянські дисиденти Вʼячеслав Чорновіл, Левко Лукʼяненко, брати Михайло і Богдан Горині. На установчому зʼїзді був створений виконавчий орган організації – Секретаріат Руху, який очолив Михайло Горинь. Уже на І-му зʼїзді, що проходив у стінах Київської політехніки, в оздобленні залу використали державну символіку – синьо-жовтий прапор і тризуб, звучав гімн “Ще не вмерла України ні слава, ні воля”, а самі засідання розпочиналися під “Козацький марш”.
НРУ як громадсько-партійна організація зареєстрований Радою Міністрів УРСР 1990 р., а як політична партія — Міністерством юстиції України 1993 р. У 1990 р. за ініціативи Руху було проведено низку масових суспільно-культурних акцій. 21 січня 1990 р. було організовано Ланцюг єдності – “живий ланцюг” від Івано-Франківська через Львів до Києва, присвячений річниці дня Злуки УНР і ЗУНР. Учасники Руху взяли активну участь у святкуванні 500-ліття Запорозького козацтва на Нікопольщині та Запоріжжі (серпень 1990 р.). Також рухівці піднімали синьо-жовті прапори на держустановах.
На початку 1990-х рр. у лавах Руху перебувало понад 5 млн. осіб. 1990 р. Рух досяг значних успіхів у виборчій кампанії, що дало змогу створити впливову фракцію Народна рада та забезпечити більшість у низці місцевих рад: Києва, Центральної і Західної України, м. Сіверодонецька (Луганщина). Робота рухівських депутатів у областях і ВРУ мала вирішальний вплив на становлення суверенної української держави та забезпечила перемогу ідеї незалежності на референдумі 1 грудня 1991 р.
У експозиції Національного музею історії України розміщено ескіз оформлення сцени для Установчого зʼїзду РУХу, що відбувся 8–10 вересня 1989 р. у Києві.
Підготувала Ольга Голдованська, старша наукова співробітниця музею