Нещодавно художниця-реставраторка НМІУ, кандидатка мистецтвознавства Наталя Ревенок видала книгу «Мистецтвознавча експертиза українського фарфору-фаянсу ХІХ — початку ХХ століття в контексті розвитку художньої культури».
У монографії розглядаються методи та засоби проведення мистецтвознавчої експертизи класичного українського фарфору і фаянсу України XIX — початку ХХ століття, охарактеризовано основні критерії сучасної атрибуції, експертизи та ідентифікації українського фарфору-фаянсу, а також новітні технологічні прийоми, що застосовуються в дослідженні тонкокерамічних виробів. Авторка простежила взаємозв’язок мистецтвознавчої експертизи із практичними методами наукової реставрації фарфору й фаянсу, які використовуються у музеях, зокрема в Національному музеї історії України.
Фарфоро-фаянсові вироби ХІХ — початку ХХ століття належать і до художньої, і до матеріальної культури України та Європи. З плином часу вони набули статусу музейних і антикварних пам’яток. Вивчення цих виробів у процесі реставрації та атрибуції стає важливим напрямком музеєзнавства.
Завдяки проведеній реставрації Наталя Ревенок увела до наукового обігу маловідомі зразки українського класичного фарфору та фаянсу. Мистецтвознавиця дослідила, що протягом ХІХ–ХХ століття в українському мистецтві відбувалися закономірні стильові трансформації і модифікації у формотворенні та декоруванні тонкокерамічної продукції, впроваджувалися у виробництво технічні та технологічні нововведення. Це суттєво вплинуло на зміну модних напрямів, пошуків нових композиційних і живописних рішень у межах стилів, а також удосконалення форм і техніки розпису виробів.
У роботі також розглядаються окремі групи художньої тонкої кераміки у процесі їх реставрації, проаналізовані документальні відомості щодо побутування цих виробів, обліково-довідкові й інвентаризаційні матеріали. Крім того, авторка провела візуальне дослідження артефактів, визначила техніки та технології їх створення, ступінь збереженості, спосіб нанесення декору, композицію, стилістику, наявність клейм і сигнатур.
Додатково Наталя Ревенок розробила рекомендації із проведення мистецтвознавчої експертизи й атрибуції художнього фарфору-фаянсу в музейній науково-реставраційній практиці.
Видання стане в нагоді викладачам, студентам та аспірантам вищих навчальних закладів, а також працівникам музеїв.
Колектив Національного музею історії України вітає колегу з вагомим науковим здобутком та зичить подальших успіхів!