До річниці Незалежності у Національному музеї історії України 21 серпня 2020 року відкрилася виставка «1990. Хроніки».
Цього року ми відзначаємо 30-річчя від низки подій, які змінили хід історії та безпосередньо вплинули на відродження української державності. 1990 рік змінив політичну ситуацію в Україні та заклав юридичні підвалини для проголошення незалежності. Студентські виступи, політичні акції, відродження і масові заходи громадських організацій, участь в яких брали мільйони українців, продемонстрували силу і єдність національно-демократичних організацій. Саме в 1990 році вперше на офіційних установах ще радянської України замайоріли національні прапори.
Стилістичне рішення виставки виконане у вигляді кіно- чи фотострічки, кожен кадр якої є історичною світлиною або ж містить важливий історичний артефакт з подій 1990-го року. Таким чином хронологічно висвітлено основні віхи насиченого політичними процесами року, який передував відновленню незалежності. Такий формат виставки передає відчуття масового романтизму та піднесення, яке вплинуло на формування української політичної нації. Кольорова гама виставки – синьо-жовта. Її формує забарвлення тогочасних саморобних прапорів, з якими звичайні українці виходили на акції.
Ключові події 1990 року представлені у хронологічному порядку: «Ланцюг єднання», вибори до ВР УРСР, підняття національних прапорів на львівській Ратуші та поруч з будинком Київської міської ради, прийняття Декларації про державний суверенітет України, святкування 500-річчя козацтва (з автографами учасників: народного депутата Івана Зайця, письменника Валерія Шевчука, історика Михайла Брайчевського), студентське голодування на майбутньому Майдані Незалежності, Революція на граніті, 2-й з’їзд Народного Руху України.
На відкритті виступили та поділилися своїми спогадами про буремний 1990 рік генеральний директор НМІУ Федір Андрощук, заступник генерального директора з наукової та фондової роботи Богдан Патриляк, а також науковий співробітник музею Дмитро Клочко, який у 17-річному віці брав участь у студентському русі за незалежність, зробив велику кількість світлин і передав їх до колекції музею. Вони також були використані в оформлення виставки.
Куратори виставки: співробітники відділу Історії незалежної України Ірина Пуля, Олександр Лук’янов.
Виставка працює в апсиді першого поверху музею.