Вітаючи з Великоднем, розповідаємо про вишукані взірці фаянсових писанок, що зберігаються у фондовому зібранні НМІУ.
19 квітня 2020 р. православні християни відзначають найбільше християнське свято – Великдень, Воскресіння Христове або Пасху. Обов’язковим елементом святкової великодньої трапези є крашанки та писанки. Українська писанка є своєрідним видом декоративно-ужиткового мистецтва. У православній традиції великодні яйця виготовляли з різних матеріалів, переважно використовували для розпису пташині яйця, але також існували писанки із дерева, скла і фаянсу.
Підбірка фаянсових культових виробів Києво-Межигірської фабрики зберігається в фондовому зібрані НМІУ. Це понад 40 ікон, лампад, великодніх яєць та хрестів. Києво-Межигірська фаянсова фабрика була заснована у 1798 році на території Межигірського Спасо-Преображенського монастиря. Фабрика увійшла в історію як визначний центр з виробництва художнього фаянсу. Її вироби були надзвичайно популярними – це столові, чайні, кавові сервізи, предмети сервірування столу, вази, предмети інтер’єрy, декоративні тарілки тощо.
Продукували на підприємстві й предмети церковно-культового призначення. Писанки на фабриці почали виготовляти поштучно у другій половині 1820-тих рр., а в 1830-40-х рр. почалось більш масове їх виробництво. Ці вироби переважно нагадували про дванадцять великих свят та про християнські молитви: «Розп’яття», «Воскресіння», «Всевидяче Око», «Святий Миколай», «Чаша», «Хрест страстей Господніх». Писанки переважно не маркувались і не мали клейм, тому не мають точного датування.
Розміри Межигірських писанок із колекції НМІУ в межах 3-8 см, оздоблювались вони у техніці друку, інколи з ручним доопрацюванням. На більшості великодніх яєць розміщувались зображення п’яти- або восьмираменних (Віфлеємських) зірок, декорувались геометричними візерунками, мотивами виноградної лози, в’юнкого хмелю або мініатюрними сюжетними композиціями. Всі вони мали характерний наскрізний отвір, в котрий протягувалась стрічка з бантом внизу і петлею вгорі. Таким чином писанка підвішувалась до лампади або ікони.