Нову карту – «Західноукраїнська Народна Республіка» – з серії карт «Українська революція 1917–1921 рр.» представили 26 лютого у Києві, в Музеї Української революції 1917–1921 рр. – відділі Національного музею історії України. Керівники творчої групи – доктор географічних наук Ростислав Сосса та доктор історичних наук Микола Литвин – занесли свіжий наклад карти до музейної зали просто з типографії.
Випуском карти про ЗУНР ТОВ «Українська Картографічна Група» продовжило серію видань, присвячених подіям Української революції 1917–1921 років. Третя карта серії – «Західноукраїнська Народна Республіка» – висвітлює боротьбу за становлення української державності на територіях Східної Галичини, Північної Буковини та Закарпаття, які до Першої світової війни входили до складу Австро-Угорщини. Видання містить основну та вісім додаткових карт, численні оригінальні ілюстрації (серед них тогочасні українські гроші та поштові марки) та багату текстову інформацію. Завдяки долученню до проекту провідних науковців з цієї проблематики та Інституту історії України НАН України видання відповідає найновішим здобуткам історичної науки.
«Робота над мапою тривала довго. Спочатку картографи малюють мапи, потім підключаються історики. Крім того, мапа пройшла через прискіпливе око рецензентів і наукових консультантів. Тривали дискусії щодо назв населених пунктів, термінології. Окремо історики працювали над текстовими блоками», – розповів професор Ростислав Сосса.
Керівник Центру дослідження українсько-польських відносин Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАНУ, доктор історичних наук, професор Микола Литвин висловив подяку завідувачу відділу НМІУ Музей Української революції 1917–1921 рр. Олександрові Кучеруку за допомогу в ілюструванні мапи та консультування.
На основній карті показано задекларовану рішенням Української Національної Ради у Львові від 19 жовтня 1918 року територію ЗУНР та повіти, в яких українцям вдалося фактично взяти владу, показано тодішній адміністративно-територіальний поділ та основні події на західноукраїнських землях у 1918–1919 рр. Подано карти Львова, а також Тернополя та Станиславова, куди через війну з Польщею тимчасово перебрався провід ЗУНР, з розміщенням українських державних установ. З лицьового боку вміщено також інформацію про український рух на етнічних землях, де українська влада була короткотривалою: «Український рух на Буковині, Закарпатті та Лемківщині у 1918–1919 рр.» та «Злука ЗУНР і УНР». На звороті подано хронологію подій, головні персоналії та розкрито такі теми як «Політичні сили», «Політика щодо національних меншин», «Освіта і культура», «Польсько-українська війна 1918–1919 рр.», «Галицька армія на Великій Україні», «Міжнародні відносини та дипломатія» і «Керівництво ЗУНР та Галицька армія в еміґрації». Чотири останні доповнені картами.
Нагадаємо, що серія карт започаткована з нагоди відзначення століття Української революції 1917–1921 рр. Поруч з новою картою представили попередні випуски: про період Центральної Ради та Української держави. За словами Миколи Литвина, очукуються нові випуски історичних мап, оскільки запит супільства на такі видання зростає. Переповнена музейна зала і довга черга охочих придбати нову мапу підтвердили ці слова.