Щодня  10:00 - 18:00
 Каса: до 17:00 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 
 (044) 278 48 64

А Архів експонатів

Рояль «Johan Schanz in Wien»

Напередодні Нового року запрошуємо відвідувачів до Національного музею історії України на ознайомлення з незвичним експонатом – вишуканим віденським роялем кінця XVIII ст. Витончений музичний інструмент в ХІХ – початку ХХ ст. був неодмінним атрибутом відзначення зимових свят в середовищі європейських еліт, зокрема, й міста Києва.

Вважається, що винахідником фортепіано був італійський майстер Бартоломео Крістофоррі, котрий розробив їх на початку XVIII ст. Протягом наступного століття виникло кілька великих центрів виробництва роялів та піаніно, зокрема у столиці Австрійської імперії – Відні. Саме там наприкінці XVIII ст. й був створений незвичний експонат Національного музею історії України – рояль «Johan Schanz in Wien». Його творцем був майстер Йоган Шанц (бл. 1762 – 1826). Він був одним із 5-ти відомих віденських виробників фортепіано останньої третині XVIII – початку ХІХ ст. Його інструменти рекомендували такі композитори як Йозеф Гайдн та Людвіг ван Бетховен, а сучасники відзначали м’якість і чіткість звучання його фортепіано.

Рояль Йогана Шанца, який зберігається в Національному музеї історії України, виготовлений в стилі ампір з деревини цінних порід (червоного і чорного дерева). Прикрашений вишуканими позолоченими бронзовими деталями у стилі кінця XVIII – початку ХІХ ст., створені з ювелірною точністю. Клавіатура інструменту має 6 октав – 4 F-f4, клавіші тонів – з слонової кістки, півтонів – з горіхового дерева. Рояль має кілька додаткових вбудованих музичних пристроїв, зокрема, карильйон та барабанну установку, які приводяться в дію за допомогою педального пристрою на 5-ть педалей. Можливо, в Україні це єдиний збережений екземпляр музичних інструментів такого типу з періоду кінця XVIII – початку ХІХ ст.

Музичний інструмент був переданий до Національного музею історії України у 1963 р. з Київської картинної галереї (у той час носила назву «Київського музею російського мистецтва»). Оскільки музичний інструмент не профільний для картинної галереї, тому відсутня документація та інформація про його історію. Єдине, що відомо, – рояль було знайдено в підвалі будівлі музею (вул. Терещенківська, 9), яка ще з 1877 р. була у власності родині Терещенків. Тому, можна припустити, що рояль міг належати родині відомих підприємців та меценатів, кілька представників якої були відомими поціновувачами музики.

У 2004 р. рояль Йогана Шанца був капітально відреставрований, на ньому були зіграні твори Моцарта, особливо відвідувачів вразило звучання «Турецького маршу». Ця подія викликала зацікавлення інструментом, обставинами його появи в Києві та зрештою посприяла дослідженням та висвітленню цілого пласту музичної культури дорадянського Києва.

Детальніше:

про цей експонат ви можете почути від наших науковців 29 та 30 грудня (субота та неділя) об 11.30, 13.30, 15.30 на четвертому поверсі музею.

Пошук по сайту

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Новини

Анонси

Експонат Тижня

logo

КОНТАКТИ:

Тел:

 +38 044 278 48 64

Запобігання корупції

Виконуючим обов’язки уповноваженої особи з питань запобігання корупції в Національному музеї історії України є провідний фахівець з антикорупційної діяльності – Базиленко Олег Анатолійович.

 dovira@nmiu.org

 вул. Володимирська, 2, м. Київ, 01001

Приєднуйтесь