Сьогодні 16 січня – день пам’яті українських захисників Донецького аеропорту. День пам’яті тих, хто вистояв, коли не вистояв бетон.
Серед експонатів музею є прапор «кіборгів» - прапор України із зібраними в Донецькому аеропорту дарчими підписами Національному музею історії України від бійців 93-ї окремої механізованої бригади.
Оборона донецького аеропорту тривала 242 героїчні дні.
Вперше прапор псевдоутворення ДНР підняли над аеропортом Донецька 18 квітня, на четвертий день після оголошення антитерористичної операції на Донбасі.
25 травня в аеропорт увійшли озброєні бойовики батальйону «Восток». Відтоді жоден цивільний літак не сів на злітну смугу аеропорту.
26 травня українські військові малими силами спецназу за підтримки авіації розпочали визволення аеропорту від противника. Звільнення тривало лічені години.
Українські бійці утримували аеропорт весь травень та літо. Наприкінці серпня бойовики розпочали перші обстріли. Танки із замазаними номерами регулярних частин армії РФ виходили на позиції та обстрілювали аеропорт. Опорним пунктом українських військових стало селище Піски, через яке проходила ротація бійців, постачалися провізія та боєприпаси.
Одночасно Росія почала активну наступальну операцію: українських військових взяли в облогу в Іловайському котлі, росіяни намагалися прорватися в Маріуполь.
Захисники аеропорту залишилися із ворогом сам-на-сам, відбиваючи атаку за атакою.
З першими відбитими потужними атаками бойовиків і народилася легенда про «кіборгів». І першими українських бійців так почали називати саме бойовики. «Я не знаю, хто там сидить, але це не люди – це “кіборги”», – так на початку вересня один із бійців т. зв. Новоросії описав українських військових.
Відтоді захисників аеропорту називають лише «кіборгами».
Наприкінці вересня аеропорт став найгарячішою точкою на мапі АТО. Бойовики стягнули до нього свої «елітні» підрозділи: «Восток», «Моторолу», перекинули з Південного фронту «Кальміус».
Фінальна хвиля протистояння в аеропорту розпочалася після Різдва: масовані артилерійські удари, танкова атака бойовиків. 13 січня 2015 р. впала диспечерська вежа, на якій до останнього майорів прапор України, 19 січня бойовики підірвали другий поверх нового терміналу, а в ніч на 22 січня будівля повністю завалилася.
Цей прапор із підписами бійців 93-ї ОМБ був свідком боїв за Донецький аеропорт. До НМІУ його передав командир взводу матеріального забезпечення бригади Б. О. Крупський.