11 жовтня в Національному музеї історії України відкрився унікальний для нашої країни освітній проект «Школа музейних лідерів» для активних молодих музейників, працівників сфери культурної спадщини, студентів профільних ВНЗ, журналістів, що пишуть на теми культури. Проект реалізується за підтримки Українського культурного фонду.
П?ятдесят учасників із різних регіонів України, які пройшли конкурсний відбір на проект, зібралися на першу навчальну сесію.
Учасників першого набору Школи музейних лідерів привітали Міністр культури України Євген Нищук, заступник директора Українського культурного фонду Ірина Жаркова, генеральний директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська, виконавчий директор Міжнародного благодійного фонду «Бабин Яр» Яна Барінова, координатор із публікацій Програми імені Фулбрайта в Україні Мар?ян Лунів. Вітальне слово до відкриття Школи музейних лідерів надіслав голова Комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький.
Міністр культури України Євген Нищук наголосив, що вбачає у проекті великі перспективи, оскільки в Україні понад 3 тисячі музеїв, а повноцінного вищого навчального закладу, який готував би саме музейників, в Україні немає. Він подякував за підтримку проекту «Школа музейних лідерів» Українському культурному фонду, привітав учасників Школи з початком навчання і закликав їх до активності та подальшої співпраці:
«Я вдячний експертам Українського культурного фонду, що серед розмаїття проектів, які отримали його гранти, знайшлася підтримка і для цієї ідеї. Реалізація проекту може стати гарним поштовхом для оновлення самих музеїв, дасть слухачам унікальні знання, що поєднають міжнародний досвід та їх власне бачення в музейній справі, створить умови для реалізації молоддю нових креативних проектів».
Генеральний директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська висловила вдячність Українському культурному фонду за грантову підтримку Школи музейних лідерів, а також Польському Інституту в Києві та Міжнародному благодійному фонду «Бабин Яр» за допомогу в організації приїзду іноземних лекторів.
За її словами, планується, що Школа музейних лідерів стане постійним освітнім проектом: «Ми беремо на себе обов’язок зробити Школу музейних лідерів постійною – двічі на рік. Аби музейники з усієї України могли ознайомитися із сучасними тенденціями у світовій культурі та, зокрема, у музейництві. Наш музей теж буде навчатися разом із вами. Наша мета – зробити українські музеї сучасними й цікавими для відвідувачів».
Заступник директора Українського культурного фонду Ірина Жаркова привітала учасників Школи з початком навчання та зауважила, що проект високо оцінили експерти УКФ, виділивши його з понад 700 інших заявок на грантову підтримку. Вона побажала учасникам цікавого й успішного навчання.
Про Школу музейних лідерів
Освітній проект Національного музею історії України «Школа музейних лідерів» передбачає три панельні сесії, що відбудуться в жовтні та листопаді 2018 року. На першій сесії учасники ознайомляться із сучасним українським досвідом, який супроводжує музейну діяльність. Також слухачі виконають низку практичних задач та отримають завдання, які повинні будуть виконати в міжсесійний період. На другій панелі вивчатиметься міжнародний досвід музейної сфери, нові напрямки й тенденції світового музейництва. На ній заплановано виступи фахівців із іноземних музеїв. На третій сесії слухачів Школи буде залучено до побудови трьох виставок у Національному музеї історії України.
Після закінчення навчання троє лідерів школи отримають можливість пройти коротке стажування в музеях Кракова (на власний вибір).
Серед лекторів першої сесії, що розпочалася 11 жовтня: культурний менеджер, галерист Павло Гудімов (лекція «Промовистий чи мовчазний»), директор із маркетингу телеканалу «Еспресо» Микола Типусяк (лекція «Медіа і музей. Музей і медіа»), дизайнер Сергій Бобак (лекція «Музейний простір – місце для сміливого сучасного дизайну»), мотиваційний психолог Анна Вощінкіна (лекція «Емоція в музеї»), генеральний директор Національного музею України Тетяна Сосновська (лекція «Музей із нуля») менеджер проекту «Школа музейних лідерів» Олексій Кислухін («Як підготувати грантову заявку»).