На осінь 2018 року припадає знаменна річниця укладення Гадяцького договору. 360 років тому в Гадячі було підписано договір, що передбачав перехід від Речі Посполитої Обох Народів до союзу трьох рівноправних суб’єктів: Польського Королівства, Великого князівства Литовського та Великого князівства Руського, що складалося з київського, брацлавського та чернігівського воєводств.
Після підписання договору мали бути створені окремі установи Великого князівства Руського – відповідники тих, що вже існували у Польському Королівстві та Великому князівстві Литовському. Окреслено функції руського маршалка, руського гетьмана, руського канцлера та очільників інших установ князівства. Козацька старшина отримала шляхетство та право брати участь у засіданнях Сейму Речі Посполитої. Згідно з договором, права православних вірян зрівнювалися з правами представників інших віросповідань, а православні єпископи отримали квоту в Сенаті Речі Посполитої. Трактат запроваджував значні зміни устрою Речі Посполитої, створюючи нову європейську державу – Річ Посполиту Трьох Народів.
Гадяцький договір є частиною спільної історії одразу кількох країн – України, Польщі, Литви та Білорусі, і саме тому до участі в конференції ми запросили істориків цих держав: проф. Терезу Хинчевську-Геннель, проф. Мірослава Наґєльського, д-ра Пйотра Кролля, д-ра Збіґнєва Гундерта (Польща), проф. Віктора Горобця, кандидата історичних наук Олексія Сокирка (Україна), проф. Валентина Голубєва, кандидата історичних наук Олександра Довнара (Білорусь), проф. Валдаса Ракутіса (Литва). Модератором дискусії виступить проф. Наталія Яковенко (Україна).
Конференція передбачає презентації найновіших досліджень контексту і результатів підписання Гадяцького договору.
Співорганізатори: Національний музей історії України, Польський інститут у Києві. Для учасників конференції буде забезпечено синхронний переклад.
РЕЄСТРАЦІЯ (дo 17.09.2018): Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. . У заявці необхідно вказати: ім’я та прізвище, посаду/установу, e-mail, номер телефону.
Участь у конференції буде можливою виключно за умови попередньої реєстрації.
Кількість місць обмежена.
Конференція відбудеться 19 вересня в Національному музеї історії України (вул. Володимирська, 2) з 10:00 до 16:00. Bхід за реєстрацією