Програма імені Фулбрайта в Україні, Інститут міжнародної освіти, Національний музей історії України запрошують на перегляд документальної стрічки «Хоробра сімнадцятка. Історія Української капели бандуристів» за участі кінорежисера Ореста Сушка, що відбудеться у неділю, 22 жовтня, о 15:00 годині за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 2.
Фільм присвячений джерелам стародавньої музичної традиції української бандури та історії Української капели бандуристів. «Хоробра сімнадцятка» – це трагічна і тріумфальна історія сімнадцяти учасників із початкового складу гурту, які були вивезені до німецьких таборів примусової праці в 1942 році та пройшли через пекло однієї з найлихіших діб сучасної історії – Другої світової війни. Це були талановиті музиканти й поети, що йшли проти течії, виступаючи у воєнні роки перед великою кількістю своїх братів-українців, розкиданих по всій Європі, і підбадьорюючи їх, а згодом самі потрапили до таборів переміщених осіб та зрештою в 1949 році перетнули океан у пошуках північноамериканської свободи.
Візуально яскрава оповідь переплітається у фільмі з переконливими і вражаючими інтерв’ю з останніми з нині живих учасників, у стрічці йдеться про те, як невеличка група безстрашних митців-пророків долала величезні перешкоди, щоб наділити голосом заповітну душу нашої нації, і продовжувала вселяти надію навіть у найпохмуріші моменти доби «холодної війни». Збагачений емоційно напруженим саундтреком, фільм виявляє найглибше коріння наших традицій і найкраще в українському національному характері.
Орест Сушко – учасник Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка, американський та канадський кінорежисер, звукорежисер, кінопродюсер, здобувач премії “Emmy” та інших відзнак, номінант “Genie” за краще звучання у фільмах “Crash”, “Spider”, “Eastern Promises”, “A Dangerous Method” і здобувач цієї нагороди у 2008 (“Eastern Promises”) і 2012 роках (“A Dangerous Method”). Орест працює з широким колом режисерів - від Девіда Кроненберга до Баррі Сонненфельда і Гільєрмо дель Торо.
Планується, що режисер дозволить щомісячні трансляції його фільму в музеї.
Батько кінорежисера Макар Сушко став першим канадським членом Української капели бандуристів. Він навчався у Львівській музичній консерваторії‚ вивчав літургійні наспіви у Кременці. За деякий час Григорій Китастий, музичний керівник капели, запросив його вступити до творчого гурту (спершу в Німеччині), а відтак - стати учасником першого туру в Канаді в 1949-1950 роках. Дід кінорежисера – Павло Степовий – майстер бандури і почесний патрон Капели.
На заході з короткою програмою виступить відомий бандурист Юліан Китастий, дід і батько якого мали безпосередній стосунок до капели бандуристів, та який дав інтерв'ю для фільму.
Прем’єра фільму відбулася у 2014 році на Торонтському міжнародному кінофестивалі.
Веб-сайт, присвячений фільму: http://musicofsurvival.com
«Цей фільм є заповітом відвічної сили мистецтва і людського духу, навіть серед найбільших страждань. Музика підносить, збагачує та перетворює дух, мислення і думку, проливаючи світло на історію культурного виживання, яке просвітлюється навіть ще більше сьогодні». (с) Джесі Венте, директор кінопрограм ТІFF, Торонто, Канада.
Вхід до музею за квитком на один поверх (20 грн). За цим же квитком можна буде оглянути всю експозицію.