Пам’ять про відомих і невідомих, оплаканих і неоплаканих жертв супроводжує нас постійно. 76-ті роковини… І навіть через 100 років ми не тільки не віддалилися від трагедії Бабиного Яру, а ще більше наблизилися до усвідомлення масштабності катастрофи, яка у вересні 1941 року зачепила не лише представників єврейської громади Києва, а й кожну людину незалежно від її національної, політичної, конфесійної та соціальної належності.
За останні десятиліття кропітка праця істориків, архівістів, літераторів, музейників і багатьох небайдужих дозволила зібрати, узагальнити та критично осмислити свідчення і факти, пов’язані з убивствами невинних та неймовірними стражданнями тих, хто вижив. Попри те, що знайдено і досліджено тисячі документів, у яких згадується Бабин Яр, не можна сказати, коли опублікується останній документ, запис, зображення, що стосуються цієї трагедії. Кожне збережене слово має бути прочитане, а кожен образ - побаченим сучасниками, які через власний світогляд і почуття мають усвідомити ці речі, вшанувати пам’ять загиблих і запобігти повторенню подібної трагедії.
Виставка «Збережена пам’ять» ознайомить з реліквіями із фондів НМІУ, що допоможуть відтворити атмосферу пекельного початку нищення людських доль у Києві в похмурі для природи і темні для людських душ осінні дні 1941 року. Розділи виставки, що ніби утворюють вир, мають символічні назви: «Передчуття», «День трагедії», «Порожнеча», «Близькі, рідні, побратими», «Біль врятованих», «Вічний спогад»...
На тлі виставки реалізована нова освітня ініціатива музею – «Відкрита бібліотека: Бабин Яр», яка пропонує знайомство із численною науковою, науково-популярною та художньою літературою, що розкриває багато апсектів трагедії Бабиного Яру, культуру пам’яті про Голокост в Україні, розстріли українських націоналістів, геноцид ромів, про винуватців злочинів проти людяності, кількість жертв, рятівників і врятованих: «Отруєні пейзажі», «Голокост від куль», «Шоа в Україні», відлуння трагедії у просторі культури і мистецтва. Обговорити зміст прочитаного і отримати відповіді на свої питання вам допоможуть фахівці музею.
Виставка триватиме з 28 вересня по 8 жовтня. Співорганізатори проекту: Фундація імені О. Ольжича та Міжнародний меморіальний благодійний фонд "Бабин Яр"
Адреса музею: вул. Володимирська, 2.