У п’ятницю, 17 січня, о 16:00, в Національному музеї історії України відбудеться презентація виставки «Доля науковця у горнилі Великого терору» із серії «Репресована археологія». Подія приурочена до 120-річчя від дня народження видатного українського археолога і музейника Теодосія Миколайовича Мовчанівського (1899–1938).
Теодосій (Феодосій) Мовчанівський присвятив життя справі виявлення, вивчення та збереження пам’яток матеріальної культури. Він проводив розкопки Райковецького городища, Вишгорода, с. Городськ на Житомирщині, території Десятинної церкви в Києві та багатьох інших пам’яток. Важливо, що науковець вів дослідження широкими площами з пошаровим зняттям об’єктів та знахідок. Також це людина складної долі та непересічна особистість.
На виставці представлені предмети зі значної за обсягом колекції матеріалів із розкопок Мовчанівського. Це речі з Райковецького городища, багатошарової пам’ятки Плисків-Чернявка, з Вишгорода та Києва. Також у вітринах знайшли своє місце оригінальні документи дослідника з наукового архіву Інституту археології НАН України. Відвідувачі мають змогу побачити відкритий лист на розкопки, машинопис роботи «Райковецьке феодальне городище» та польовий щоденник.
17 лютого 1938 р. Теодосія Мовчанівського заарештували за стандартним звинуваченням у причетності до антирадянської націоналістичної організації, за «шкідливу діяльність в області науки». Рішенням трійки при Київському облуправлінні НКВС УРСР від 8 травня 1938 р. він був засуджений до вищої міри покарання. Вирок виконано 10 травня 1938 р.
Колекція матеріалів із розкопок Мовчанівського, що зберігається у фондах НМІУ, налічує близько 20 тисяч одиниць зберігання.
Виставка триватиме до середини лютого.
Адреса Національного музею історії України: вул. Володимирська, 2. Додаткова інформація за телефоном (044) 278 48 64.
Інформація для ЗМІ: (096) 281 8285 (Валентина).
Вхід до музею на презентацію виставки вільний.