1 липня 2019 року в Національному музеї історії України до огляду відкриється виставка «Ярослав Мудрий: два образи (до 1000-річчя вокняжіння в Києві)».
Цьогоріч виповнюється 1000 років від дня вокняжіння в Києві Великого князя київського Ярослава Мудрого (987–1054). Шлях цього видатного діяча європейського середньовіччя до Київського столу йшов через братовбивчу війну. Однак саме за його князювання Русь досягла найбільшого розквіту.
Образ Ярослава Мудрого в історії і мистецтві дуже ідеалізований. Літописці й історики зображали його, як найкращого правителя: хитрого дипломата і мудрого політика, укладача першої збірки законів і «тестя Європи», захисника християнських ідей і великого будівничого. Але є і друга іпостась Великого князя – непокірний бунтівник, який пішов проти батькової волі і був здатний на все заради влади.
Виставка «Ярослав Мудрий: два образи» розповідає про місце князя Ярослава Володимировича в історії, про його справжнє та вигадане життя. Цей виставковий проект – ще одна спроба з’ясувати, коли саме Ярослав одержав прізвисько «Мудрий», хто убив Бориса і Гліба і яке відношення має Ярослав до монетної гривні, куди могли подітися із мармурового саркофагу в Софії Київській його останки і чи існує легендарна бібліотека Ярослава Мудрого.
На виставці представлено близько 100 артефактів ХІ ст. з фондів Національного музею історії України та його філії – Музею історичних коштовностей України, пов’язаних з епохою князя Ярослава, а також мідна підвіска початку ХІ ст. із зображенням знаку Рюриковичів з Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».
Серед найцікавіших експонатів – печатки та нумізматичні матеріали, зокрема срібляники, карбовані за часів усобиці для утвердження свого статусу князем Святополком Окаянним. В експозиції також можна побачити вислі печатки – молівдовули, які могли належати Великому князю київському Ярославу Володимировичу (у хрещенні – Георгію). Нині відомо 12 екземплярів від 8 пар матриць. До огляду також представлений молівдовул, знайдений в 1961 р. у Києві.
Куратор виставки: Марина Стрельник – завідувачка відділу найдавнішої та середньовічної історії України НМІУ.
Довідки для ЗМІ за тел.: 096-281-82-85 (Валентина Янчук).
Адреса Національного музею історії України: вул. Володимирська, 2.