30 червня в Національному історичному музеї історії України відбудеться лекція кандидата історичних наук Романа Кабачія «Вигнані на степи. Депортація українців з Польщі на Південь України в 1944–1946 рр.». Відомий історик та публіцист розповість про малознану сторінку минувшини – депортацію 488 тис. українців із Польщі, 100 тис. із яких потрапили в степові області українського Півдня і перебували там кілька років, а згодом частина з них перебралася в західні регіони. Відтак дослідник поєднує в одне ціле кілька історичних земель водночас: Таврію, Галичину, Волинь, Закерзоння. Лекція базується на українських та польських джерелах, дослідженнях, усних свідченнях, переселенській літературі та фольклорі.
Метою заходу є популяризація в українському суспільстві знань про історію і культуру жителів етнічних українських земель на території Польщі (Холмщини, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини та Західної Бойківщини – відомих в цілому як Закерзоння) в 75-ту річницю початку їхньої депортації з рідних земель. Вона відбулася згідно з договором між УРСР та Польщею про т. зв. обмін населенням, підписаним у Любліні 9 вересня 1944 р.
Лекція Романа Кабачія в НМІУ лягає у канву заходів, оголошених для вшанування цієї дати на державному рівні. Визначена тема сприятиме налагоджуванню зв’язків зі світовим українством, передусім із українцями Польщі, для котрих питання історичної пам’яті про ці терени є принциповим. Особливої актуальності ця тематика набула на тлі масової економічної міграції українців з України, які практично нічого не знають про тяглість наших традицій у Польщі.
Після лекції Роман Кабачій представить своє нове видання «Вигнані на степи. Депортація українців з Польщі на Південь України в 1944–1946 рр.». Книга є доповненою українською публікацією її польського варіанту, що вийшов у Варшаві 2012 р.
Роман Кабачій – історик, публіцист, автор монографії "Депортація українців з Польщі на Південь України в 1944–1946 рр.".
Початок лекції у неділю, 30 червня, о 16:00.
Адреса Національного музею історії України: вулиця Володимирська, 2.
Вхід до музею на лекцію за квитком вартістю 30 грн.